Z dôvodu vysokej chorobnosti detí bude prevádzka materskej školy zatvorená
od stredy 21. decembra 2022.
Otvorená bude 9. januára 2023 (pondelok) v štandardnom prevádzkovom čase.
Za porozumenie ďakujeme.
Z dôvodu vysokej chorobnosti detí bude prevádzka materskej školy zatvorená
od stredy 21. decembra 2022.
Otvorená bude 9. januára 2023 (pondelok) v štandardnom prevádzkovom čase.
Za porozumenie ďakujeme.
Milí rodičia!
Oznamujeme Vám, že Vianočná besiedka, ktorá sa mala uskutočniť 20. 12. 2022 sa z dôvodu vysokej chorobnosti detí ruší.
Besiedka sa uskutoční po Novom roku, termín upresníme neskôr.
Ďakujeme za pochopenie.
Dňa 15. decembra sme navštívili bábkové divadlo v Košiciach, kde nám herci zahrali predstavenie s názvom Kocúr v čižmách. Deťom sa rozprávka veľmi páčila a domov si priniesli opäť nové zážitky.
,,Čistím, čistím čižmičky, veď som ešte maličký,
do okna ich čisté dám urobím to celkom sám.
Počuj milý Mikuláš iste do nich niečo dáš,
celý rok som dobrý bol, dokonca som podrástol.´´
Ani tento rok neobišiel Mikuláš deti našej materskej školy. Prišiel v sprievode svojich pomocníkov, anjelov a veselých čertíkov. Deti pozdravili Mikuláša básničkou a pesničkou a za odmenu dostali balíčky so sladkosťami.
Mikuláša a jeho sprievod si potom deti vyrábali v tvorivých aktivitách.
Týždennú tému o zdravých zúbkoch sme otvorili prezentáciou na interaktívnej tabuli, kde sa deti oboznámili so správnou technikou čistenia zubov, naučili sa triediť potraviny, ktoré zúbkom prospievajú, ktoré naopak škodia a prispievajú ku vzniku zubného kazu. Ak sa o svoje zúbky pravidelne staráme, nemusíme sa obávať ani návštevy zubnej ambulancie.
Ako prebiehali edukačné aktivity v triede Včielok si môžete pozrieť vo fotogalérii.
Osvojovanie si farieb môže byť veľká zábava, v triede Lienok deti pozorovali zapúšťanie potravinárskych farieb do peny na holenie, vyskúšali si miešanie farieb na veľkej ploche baliaceho papiera, kde pracovali v skupine a každý mal možnosť prispieť obrázkom podľa vlastnej fantázie. Jemnú motoriku rozvíjali navliekaním farebných koráliek na kovový drôtik ovinutý o kamienok, vznikali tak originálne kúsky vhodné aj ako darček. K maketám farbičiek priraďovali hračky a predmety v rovnakých farbách nachádzajúcich sa v triede. Do farebnej plastelíny zapichovali vatové tyčinky v rovnakej farbe, každú z farieb správne pomenovali. Manipulovali s drobnými semienkami, ktoré triedili podľa farieb, čím taktiež rozvíjali jemnú motoriku ruky potrebnú na osvojenie si neskoršieho písania v škole. Grafomotorické prvky si osvojovali v aktivite - Farebná ceruzka.
Hravou formou si deti opakovali a zisťovali, či poznajú farby. Triedili objekty v skupine podľa rovnakej farby, porovnávali objekty v rôznych farbách, uplatňovali jemnú motoriku a vizuomotorickú kontrolu pri manipulácii s farebnými guľôčkami. No nielen to! K školskej zrelosti detí a zároveň aj úspešné zvládnutie školy je nevyhnutná aj orientácia v priestore a pravo - ľavá orientácia, tú si deti precvičovali v aktivite na štvorcovej sieti a pohybu podľa smeru určeného farebnými šípkami. Kde je vpravo a kde vľavo si precvičili pri hre s farebnými loptičkami. V ďalšej aktivite ukladali farbičky na predkreslené predlohy s určenou farbou a smerom uloženia znázorneným šípkou. Ponožkové pexeso, úlohou bolo farby správne pomenovať a nájsť rovnakú dvojicu. Nájdený pár ponožiek deti vešali na šnúru a prichytili štipcami, čím znova rozvíjali nielen poznatky o farbách, ale aj jemnú motoriku a obratnosť. Matematické predstavy uplatňovali v aktivite - Farebný diktát, kde podľa pokynov vyfarbovali v určenej farbe jednotlivé geometrické tvary na domčeku. Grafomotorické zručnosti rozvíjali prostredníctvom aktivity - Farebný dáždnik s predkreslenými grafomotorickými prvkami prispôsobenými vekovej úrovni detí. Fúkaním do farebných guličiek cez slamku z určeného štartového políčka do cieľa si deti zábavnou formou precvičovali intenzitu, silu a smerovanie fúkania, aby sa dosiahol správny rozvoj dýchacieho systému, ale aj posilnenie svalového tonusu orgánov podieľajúcich sa na tvorbe reči.
V rámci pobytu vonku zažili deti netradičnú zábavu a to výbuch sopky. Urobili v pieskovisku miesto na plastové fľaše, ktoré zasypali pieskom. Zmiešaním vody, octu, sódy bikarbóny a potravinárskeho farbiva z fliaš po krátkej dobe začala chrliť láva. Nadšenie deti sa nedalo skrývať, s úžasom sledovali celý priebeh pokusu.
Lesné zvieratká, tak toto bola ďalšia zaujímavá téma, ktorej sme sa venovali celý týždeň. Mnohé z nich deti poznali, ale čo to sa dozvedeli o tom, čím sa jednotlivé zvieratká živia, aký majú domček, niektoré z nich si dokonca vyrobili. Jemnú motoriku zdokonaľovali v netradičnom maľovaní štetcom na bublinkovú fóliu a jej následným odtláčaním na papier, vytvárali tak efekt hadích šupiniek. Logické myslenie a matematické predstavy rozvíjali v tangrame, kde z farebných, geometrických tvarov mali predškoláci vyskladať dvoch kamarátov z lesa, líšku a zajka, mladšie deti skladali zvieracie puzzle. Symetriu a uvedomovanie si celku rozvíjali deti predškolského veku v aktivite medvedík, kde mali dokresliť druhú časť obrázka tak, aby boli obe strany rovnaké, najmladšie deti dokresľovali iba chýbajúce časti na hlave medvedíka a obrázok vyfarbili. V pohybovej hre prostredníctvom riekanky napodobňovali jednotlivé zvieratká. Ukladali gaštany po čiare na predlohu ježka, v hre s myškou sa nakláňaním nádobky, snažili dostať všetky oriešky cez otvor. Podľa farieb označených na makete ježka napichovali totožnú farbu nanukových paličiek na správne miesto, navliekali cestoviny na drevené špajdle (ježkove pichliače), čím rozvíjali nielen jemnú motoriku, ale aj trpezlivosť a spoluprácu v skupine.
,,Mám babičku, mám i dedka, som ich vnúčik, radosť všetka. K práci privyká ma dedko, naučí ma robiť všetko. A babička pečie, varí, spolu sa nám dobre darí´´.
Deti v skupinovej aktivite vytvárali figurálne postavy, ktoré predstavovali babku a dedka z prírodnín, gaštanov. Vyskúšali si maľovanie netradičným spôsobom a to odtláčaním prekrojeného zemiaka v tvare srdca na výkres, grafomotorické zručnosti rozvíjali dotváraním oblúkov na strechu domčeka, mladšie deti vzhľadom k ich možnostiam si uvoľňovali rúčku kreslením krúživých pohybov znázorňujúcim kĺbko vlny. Skladali domčeky pre starých rodičov podľa predlohy z drevenej stavebnice. Z papiera vytvorili priestorové postavy babky a dedka, ktoré zdobia priestory chodby našej MŠ.
Detí s poruchami reči nám pribúda, preto návštevu logopedickej ambulancie netreba odkladať a logopéda navštívte radšej skôr, ako neskôr v strese doháňať zameškané obdobie.
Kedy teda navštíviť logopéda?
VŽDY, KEĎ SI NIE STE ISTÍ, ČI REČOVÝ VÝVOJ DIEŤAŤA PREBIEHA SPRÁVNE, TEDA AK...
Najčastejšou chybou reči, pre ktorú sa rodičia rozhodnú navštíviť logopéda, je dyslália, teda detská hatlavosť. Dieťa obtiažne alebo nesprávne vyslovuje niektoré hlásky, prípadne je jeho reč nezrozumiteľná.
V akom veku má dieťa vedieť správne vyslovovať hlásky?
Deti do 3 rokov - správna výslovnosť hlások N, M, P, H, T, K vo všetkých pozíciách (na začiatku, v strede aj na konci slova)
Medzi 3. - 4. rokom - správna výslovnosť hlások F, V, G, B, J, D
Medzi 4. – 7. rokom - správna výslovnosť všetkých ostatných hlások vo všetkých pozíciách v slove. Medzi najťažšie hlásky patria L, R, ale aj sykavky S, C, Z, Š, Č, Ž, DŽ.
Nesprávnou výslovnosťou hlások je potrebné sa zaoberať čo najskôr. Najneskôr však v predškolskom období tak, aby do nástupu do školy dieťa výslovnosť hlások bezpečne zvládlo a malo zautomatizované ich správne používanie a aby sa chybná výslovnosť u neho nefixovala.
V mesiaci október sa v našej materskej škole každoročne venujeme prehlbovaniu vzťahu detí k starým rodičom, resp. starším ľuďom. K tejto téme sme realizovali niekoľko aktivít, ktorými sa deti rozvíjali v rôznych oblastiach, nielen v orientácií na sociálne a medziľudské vzťahy.
Komunikačné schopnosti rozvíjali prostredníctvom prerozprávania krátkeho príbehu z ilustrácie k danej téme, matematické kompetencie v aktivite zdobenia babkiných koláčikov v počte ozdôb totožným s počtom bodiek na hodených kockách. Jemnú motoriku zdokonaľovali vytváraním tváre starých rodičov, strihaním po vyznačenej línii a natáčaním papiera na ceruzku. Babkin šál v sebe ukrýval grafomotorické prvky ako vodorovná čiara, vlnovka a kruh. Cez puzzle rozvíjali logické myslenie, vizuomotoriku a sústredenosť. Kultivovanosť a radosť z telesného pohybu predviedli pri tanečných prvkoch na pieseň ,,Tancovala babka s dedkom.´´
Do rozsypanej babkinej múky, o ktorej sa v pesničke spieva, kreslili prstom písmená abecedy a pokúšali sa niektoré z nich identifikovať. Obsah z čítania rozprávky ,,O repe´´ vyjadrili v dramatických činnostiach. Na záver sme spoločne vyrobili darčeky pre dedka a babku, lebo najväčšiu radosť prejavili naše deti práve v možnosti obdarovania svojich starých rodičov.
Je veľa rôznych aktivít, ktoré môžeme robiť s deťmi, aby sa formou hry naučili všetko o ovocí a zelenine. Deti sa najlepšie učia počas aktívnej činnosti, preto je tu zopár aktivít, prostredníctvom ktorých spoznávali jednotlivé druhy ovocia a zeleniny, ako aj význam zdravého stravovania.
Cielené vzdelávacie aktivity riadené učiteľkou vytvárajú priestor pre vzájomný kontakt medzi deťmi, sú orientované na oboznamovanie, získavanie vedomostí, zručností a správnych návykov u detí.
Každá aktivita, hra alebo cvičenie sa sústreďuje na rozvíjanie určitej psychickej funkcie, napríklad vizuomotorickej koordinácie, grafomotoriky, percepčných schopností, rozvoja reči, jazyka a komunikácie alebo matematických schopností a pod., s prihliadaním a prispôsobením sa individuálnym možnostiam dieťaťa. Začíname s úlohami, ktoré dieťa ovláda a pri ktorých je úspešné, postupne formou hry náročnosť úloh zvyšujeme a prispôsobujeme ich podľa veku detí.
V záujme predchádzania šíreniu rôznych ochorení sú v školskom poriadku ustanovenia, ktoré upravujú podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí pri výchove a vzdelávaní. Tieto podmienky sú záväzné ako pre zamestnancov, tak aj pre rodičov a deti.
Školský poriadok ustanovuje, že učiteľka môže odmietnuť prevzatie dieťaťa do materskej školy, ak jeho stav nie je vhodný na pobyt v materskej škole a je povinná informovať rodiča o zmenenom zdravotnom stave dieťaťa , resp. príznakoch choroby, ktoré sa v priebehu dňa u dieťaťa prejavili.
Každé ráno vykonávame ranný filter podľa § 24 ods. 9 písm. a), b) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Pri vykonávaní ,,RANNÉHO FILTRA“ učiteľka materskej školy pohľadom skontroluje oči, uši, nos a viditeľné časti kože a vyzve dieťa aby zakašlalo.
Učiteľka dieťa odmietne prevziať do materskej školy ak:
V prípade dieťaťa trpiaceho alergiou, doložiť tento fakt lekárským potvrdením.
Ďeťom v MŠ sa žiadne lieky podávať nesmú, výnimku z podávania liekov tvoria iba lieky život zachraňujúce, nap. pri cukrovke, ktoré však tiež musí prísť podať do materskej školy rodič.
Zákonný zástupca môže dieťa plniace povinné predprimárne vzdelávanie ospravedlniť najviac na 7 dní. Pri absencii viac ako 7 pracovných dní z dôvodu ochorenia musí predložiť „Potvrdenie o chorobe“ od všeobecného lekára pre deti a dorast. Rodičia detí s nepovinným predprimárnym vzdelávaním „Potvrdenie od lekára“ nepredkladajú.
Za zdravie dieťaťa je zodpovedný rodič, preto milí rodičia, ak nám na deťoch záleží, buďme navzájom zodpovední a spolupracujme.
Školský rok 2022/2023 sa na ZŠ s MŠ Bohdanovce, elokované pracovisko Bohdanovce 60 začína dňom 5.9.2022. Zoznamy detí do jednotlivých tried budú zverejnené na dverách každej triedy.
Všeobecné informácie k organizácii činnosti materskej školy:
Všetky ostatné informácie týkajúce sa chodu MŠ budú zverejňované na informačnej nástenke MŠ.
Dňa 30. júna 2022 sa v našej materskej škole konala rozlúčka s predškolákmi. Pri tejto príležitosti sa za účasti pána riaditeľa a pani starostky rozlúčili so škôlkou, pani učiteľkami a svojimi mladšími kamarátmi naši budúci prváci. Prajeme im veľa úspechov v škole. Zároveň chceme poďakovať rodičom predškolákov za pohostenie, darčeky a krásne slová vďaky.
V našej MŠ mali deti možnosť pozorovať životný cyklus motýľa od pozorovania húseníc, premenu húseníc na kuklu až po samotný zrod motýľa. Motýle deti pár dní kŕmili a potom sme ich spoločne vypustili do voľnej prírody.
,,Choď k tej svojej rybke a povedz jej, aby som sa stala ešte väčšou paňou ako doposiaľ, s krásnym vlastným dvorom, s koňmi, kočom a množstvom služobníctva.”
Rozprávku s poučným príbehom mali deti možnosť vidieť priamo v našej MŠ.
Týmto sa chceme poďakovať za darček v podobe kvetín od pani kvetinárky - Kvety Timka, že sme si mohli skrášliť priestory našej materskej školy.
Powered by aSc EduPage